  • Mfr # 3F.188X1.25-12
  • Zoro # G302202543
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Thickness
0.188 in
Width
1.25 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3F.188X1.25-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.188 in
Width
1.25 in
Length
12 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
1 1/4 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5640, ASTM A320, ASTM A582
Typical Hardness
25
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Thickness Tolerance
Hardness Scale
Rc
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
Machining Finish
Mill Finish
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Tensile Strength
Not Rated
Material Grade
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
201 BHN
Minimum Temperature
Not Available
Yield Strength
30,000 psi
Appearance
Plain
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Rectangular
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Cold Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
43 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 303, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.006 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 201 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number