  • Mfr # 3F1.25X1.5-24
  • Zoro # G302202574
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Thickness
1.25 in
Width
1.5 in
Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3F1.25X1.5-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1.25 in
Width
1.5 in
Length
24 in
Width Tolerance
+/-0.004 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5640, ASTM A320, ASTM A582
Typical Hardness
25
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
+/-0.003 in
Hardness Scale
Rc
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Rectangular
Minimum Temperature
Not Available
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
Appearance
Plain
Brinell Hardness
201 BHN
Rockwell Hardness
85 HRB
Elongation
43 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 303, Rectangular, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 201 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number