  • Mfr # 3F.188X2.5-24
  • Zoro # G602202403
Thickness
0.188 in
Width
2.5 in
Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3F.188X2.5-24
Thickness
0.188 in
Width
2.5 in
Length
24 in
Length Tolerance
+/-2 in
Width Tolerance
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
24 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
43 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 303, Rectangular, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 201 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number