  • Mfr # 3F.375X3.5-72
  • Zoro # G002202461
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Thickness
0.375 in
Width
3.5 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3F.375X3.5-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width
3.5 in
Length
72 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Width
3 1/2 in
Overall Length
6 ft
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
303
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5640, ASTM A320, ASTM A582
Typical Hardness
25
Type
Corrosion Resistant
Hardness Scale
Rc
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Machining Finish
Mill Finish
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication
Cold Rolled
Minimum Temperature
Not Available
Appearance
Plain
Material Grade
Heat Treatment
Annealed
Brinell Hardness
201 BHN
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Tensile Strength
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
30,000 psi
Shape
Rectangular
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Elongation
43 %
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 303, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 3 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.005 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.005 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 201 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number