  • Mfr # 6926T-1875-84
  • Zoro # G2007866
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Step Tread
Serrated
Overall Height
1 1/4 in
Overall Width
1 7/8 in
Overall Length
84 in
Gauge
0.12 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6926T-1875-84
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
1 1/4 in
Overall Width
1 7/8 in
Overall Length
84 in
Details
Step Tread
Serrated
Item
Anti-Slip Bar
Gauge
0.12 ga
Material
Steel
Ladder Tread
Color
Gray
Features
Antislip
Tread Type
Compatible Ladder Type
Stairs
Product Type
Bar
Description
Ladder Tread Bar, Step Tread Serrated, Material Steel, Gauge 0.12 ga, Overall Length 7 ft, Overall Width 1.9 in, Overall Height 1.3 in