  • Mfr # 3241514-TRD24
  • Zoro # G2016546
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Step Tread
Serrated
Overall Height
1 1/2 in
Overall Width
9 1/2 in
Overall Length
24 in
Gauge
14 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3241514-TRD24
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
1 1/2 in
Overall Width
9 1/2 in
Overall Length
24 in
Details
Step Tread
Serrated
Item
Anti-Slip Stair Tread
Gauge
14 ga
Material
Steel
Finish
Pre-Galvanized
Ladder Tread
Color
Gray
Tread Type
Compatible Ladder Type
Stairs
Product Type
Stair Tread
Features
Antislip
Description
Ladder Step Tread, Step Tread Serrated, Material Steel, Gauge 14 ga, Overall Length 2 ft, Overall Width 9.5 in, Overall Height 1.5 in, Finish Pre-Galvanized