  • Mfr # BFWE-E0820-080-U
  • Zoro # G810087847
/ea
Key Features
Band Width
1/2 in
Buckle Material
Stainless Steel
Reusable Clamp
No
Band Wrapping
Single Wrapped
Band Length
80 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BFWE-E0820-080-U
Country of Origin
United States
Dimensions
Band Width
1/2 in
Band Length
80 in
For Maximum Outside Diameter
70 in
Band Thickness
0.02 in
Clamp Maximum Inside Diameter
70 in
Clamp Minimum Inside Diameter
2 in
For Minimum Outside Diameter
2 in
Details
Item
Band Clamp
Buckle Material
Stainless Steel
Reusable Clamp
No
Band Wrapping
Single Wrapped
Band Material
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Non-Magnetic
Band Material Grade
304
Band Clamp Type
Clip
Buckle Material Grade
304
Description
Band Clamp, Band Clamp Type Clip, Band Material Stainless Steel, Band Material Finish Not Applicable, Band Material Grade 304, Band Thickness 0.02 in, Band Width 1/2 in, Band Wrapping Single Wrapped, Buckle Material Stainless Steel, For Maximum Outside Diameter 70 in, For Minimum Outside Diameter 2 in, Resistance Properties Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Non-Magnetic, Reusable Clamp No, Tensile Strength Not Applicable, Clamp Maximum Inside Diameter 70 in