  • Mfr # 21250S100-C10
  • Zoro # G2191500
/ea
Key Features
Width
36"
Material
Carbon Steel
Span
120"
Finish
Carbon Steel
Item - Carbon Steel Grating
Bar Grating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
21250S100-C10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
36"
Width - Carbon Steel
36 in
Bearing Bar Thickness
1/4 in
Height
1 in
Span (Length) - Grating
120 in
Height - Carbon Steel Grating
1.0 in
Overall Length
10 ft
Overall Height
1 in
Overall Width
36 in
Details
Material
Span
120"
Finish
Item - Carbon Steel Grating
Bar Grating
Surface
Smooth
Surface - Carbon Steel Grating
Smooth
Cross Bar Spacing
4 in
Bearing Bar Spacing
1 3/16 in
Item
Carbon Steel Bar Grating
Finish - Grating
Standards
ISO 9001:2015
Surface Texture
Top Surface
Weight
297 lb
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Application
Driveway Drains, Floor Drains, Storm Water Drains, Trench Drains
Material Grade
A1011
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Skid-Resistant
Certifications Included
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Bar Grating, Material Carbon Steel, Material Grade A1011, Overall Height 1 in, Overall Width 36 in, Overall Length 10 ft, Cross Bar Spacing 4 in, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Bearing Bar Thickness 1/4 in, Top Surface Smooth, Weight 297 lb, Application Driveway Drains, Floor Drains, Storm Water Drains, Trench Drains, Finish Carbon Steel, For Use Indoors/Outdoors Outdoor, Shape Rectangular, Standards ISO 9001:2015, System of Measurement Inch