  • Mfr # J21SS-BPF-TAL8X36
  • Zoro # G211956162
Tread Width
36 in
Tread Depth
9 3/4 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Number of Bearing Bars
8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
J21SS-BPF-TAL8X36
Tread Width
36 in
Tread Depth
9 3/4 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Bearing Bar Height
1 in
Number of Bearing Bars
8
Mounting Hole Spacing
7 in
Description
Stainless Steel Bar Grating Stair Tread, Stainless Steel, 304, Bar Stair Tread, 1 in Bearing Bar Height, 0.188 in Bearing Bar Thickness, End Plate Height 2 1/2 in, Top Surface Smooth, Nosing Surface Grooved, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Number of Bearing Bars 8, Tread Depth 9 3/4 in, Mounting Hole Spacing 7 in, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included, Mounting Hole Diameter 7/16 in, Mounting Hole Length 1 7/16 in, Mounting Hole Width 7/16 in, Number of Mounting Holes 4