  • Mfr # J21SS-BPF-TAL10X36
  • Zoro # G811956074
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tread Width
36 in
Tread Depth
12 1/8 in
Bearing Bar Spacing
1 3/16 in
Bearing Bar Thickness
1.188 in
Number of Bearing Bars
10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
J21SS-BPF-TAL10X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Tread Width
36 in
Tread Depth
Bearing Bar Thickness
1.188 in
Mounting Hole Width
7/16 in
End Plate Height
2 1/2 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Bearing Bar Height
1 in
Mounting Hole Length
Details
Item
Stainless Steel Bar Grating Stair Tread
Bearing Bar Spacing
Number of Bearing Bars
10
Load Capacity
400 lb
Material
Stainless Steel
System of Measurement
Inch
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Material Grade
304
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
Shape
Bar Stair Tread
Mounting Hole Spacing
7 in
Mounting Hole Center to Tread Nosing
1 1/8 in
Weight
18 lb
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Number of Mounting Holess
4
Top Surface
Smooth
Nosing Surface
Grooved
Mounting Hole Center to Tread Top
1 3/4 in
Certifications Included
No Certificates Included
Fabrication
Welded
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Sandblasted
Description
Stainless Steel Bar Grating Stair Tread, Stainless Steel, 304, Bar Stair Tread, 1 in Bearing Bar Height, 1.188 in Bearing Bar Thickness, End Plate Height 2 1/2 in, Top Surface Smooth, Nosing Surface Grooved, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Number of Bearing Bars 10, Tread Depth 12 1/8 in, Mounting Hole Spacing 7 in, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included, Mounting Hole Diameter 7/16 in, Mounting Hole Length 1 7/16 in, Mounting Hole Width 7/16 in, Number of Mounting Holes 4