  • Mfr # J21SS-BPF-TAL9X36
  • Zoro # G811956128
Tread Width
36 in
Tread Depth
10 15/16 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Number of Bearing Bars
9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
J21SS-BPF-TAL9X36
Tread Width
36 in
Tread Depth
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Bearing Bar Height
1 in
Number of Bearing Bars
9
Mounting Hole Spacing
7 in
Description
Stainless Steel Bar Grating Stair Tread, Stainless Steel, 304, Bar Stair Tread, 1 in Bearing Bar Height, 0.188 in Bearing Bar Thickness, End Plate Height 2 1/2 in, Top Surface Smooth, Nosing Surface Grooved, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Number of Bearing Bars 9, Tread Depth 10 15/16 in, Mounting Hole Spacing 7 in, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included, Mounting Hole Diameter 7/16 in, Mounting Hole Length 1 7/16 in, Mounting Hole Width 7/16 in, Number of Mounting Holes 4