  • Mfr # L21SS-BPF-TAL9X36
  • Zoro # G211956223
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tread Width
36 in
Tread Depth
10 15/16 in
Bearing Bar Spacing
1 3/16 in
Bearing Bar Thickness
1.188 in
Number of Bearing Bars
9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
L21SS-BPF-TAL9X36
Country of Origin
United States
Dimensions
Tread Width
36 in
Tread Depth
Bearing Bar Thickness
1.188 in
Mounting Hole Width
7/16 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
End Plate Height
2 1/2 in
Bearing Bar Height
1 1/4 in
Mounting Hole Length
Details
Item
Stainless Steel Bar Grating Stair Tread
Bearing Bar Spacing
Number of Bearing Bars
9
Load Capacity
400 lb
Material
Stainless Steel
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Mounting Hole Center to Tread Nosing
1 1/8 in
Mounting Hole Spacing
7 in
Material Grade
304
Top Surface
Smooth
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
Nosing Surface
Grooved
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Mounting Hole Center to Tread Top
1 3/4 in
Weight
22 lb
Shape
Bar Stair Tread
System of Measurement
Inch
Number of Mounting Holess
4
Certifications Included
No Certificates Included
Fabrication
Welded
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Sandblasted
Description
Stainless Steel Bar Grating Stair Tread, Stainless Steel, 304, Bar Stair Tread, 1 1/4 in Bearing Bar Height, 1.188 in Bearing Bar Thickness, End Plate Height 2 1/2 in, Top Surface Smooth, Nosing Surface Grooved, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Number of Bearing Bars 9, Tread Depth 10 15/16 in, Mounting Hole Spacing 7 in, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included, Mounting Hole Diameter 7/16 in, Mounting Hole Length 1 7/16 in, Mounting Hole Width 7/16 in, Number of Mounting Holes 4