  • Mfr # 61F1.5X6-72
  • Zoro # G7232197
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
1.5 in
Width and Length
6 in x 72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F1.5X6-72
Thickness
1.5 in
Width and Length
6 in x 72 in
Length
72"
Length Tolerance
+/-6 in
Width
6"
Thickness (Decimal)
1.5 in
Width Tolerance
+/-0.044 in
Overall Width
6 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type
6061
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Type
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.044 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number