  • Mfr # 61F1.75X5.5-12
  • Zoro # G6781643
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
1.75 in
Temper
T6511
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F1.75X5.5-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.75 in
Width
5-1/2"
Thickness (Decimal)
1.75 in
Length
12"
Width Tolerance
+/-0.034 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
5-1/2 in x 12 in
Overall Width
5 1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type
6061
Finish
Unpolished
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type - Aluminum
Standards
AMS QQ-A-200, ASTM B221
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Thickness Tolerance
+/-0.014 in
Typical Hardness
95
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 BHN
Fabrication
Extruded
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Standard
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
95 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Flatness Tolerance
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 5 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 1.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number