  • Mfr # 61F.25X12-36
  • Zoro # G6549803
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Hardness
95
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.25X12-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width
12"
Length Tolerance
+/-3 in
Width and Length
12 in x 36 in
Length
36"
Width Tolerance
+/-0.084 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Hardness
95
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Hardness Scale
BHN
Alloy Type
6061
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
+/-0.008 in
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Gauge
0.25 in
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
95 HRB
Brinell Hardness
95 BHN
Tolerance Rating
Standard
Appearance
Plain
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Vickers Hardness
Not Available
Material Grade
Fabrication
Extruded
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Shape
Plate
Shape Type
Plate
Straightness Tolerance
Not Rated
Maximum Temperature
300 Degrees F
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Coating
Plain
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
13 %
System of Measurement
Inch
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-3 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.084 in, Thickness 0.25 in, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB