  • Mfr # 61F.5X6-36
  • Zoro # G7068467
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.5 in
Temper
T6511
Width
6"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.5X6-36
Thickness
0.5 in
Width
6"
Length Tolerance
+/-3 in
Thickness (Decimal)
0.5 in
Width Tolerance
+/-0.044 in
Length
36"
Width and Length
6 in x 36 in
Overall Length
36 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Flat
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
-320 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.044 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number