  • Mfr # 61F2X6-12
  • Zoro # G6827344
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F2X6-12
Thickness
2 in
Length Tolerance
+/-1 in
Length
12"
Width
6"
Thickness (Decimal)
2.0 in
Width and Length
6 in x 12 in
Width Tolerance
+/-0.044 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Rectangular
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Standard
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.044 in, 2 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included