  • Mfr # 61F2X6-72
  • Zoro # G6929657
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Width and Length
6 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.044 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F2X6-72
Thickness
2 in
Width and Length
6 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.044 in
Width
6"
Length Tolerance
+/-6 in
Length
72"
Thickness (Decimal)
2.0 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Rectangular
Extruded
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.044 in, 2 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number