  • Zoro # G4666356
/ea
Key Features
Internal Thread Size
1/2 NPSM
Stem Length
6 in
Process Connection
3/4 in MNPT
Insertion Length
4 1/2 in
Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
24C463
Zoro #
G4666356
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Internal Thread Size
1/2 NPSM
Stem Length
6 in
Insertion Length
4 1/2 in
Shank Dia.
0.5 in
Bore Dia.
0.26 in
Socket Length
6.5 in
Thread Size
3/4 in
For Stem Length
6 3/8 in
For Stem Diameter
1/4 in
For Thermometer Thread Size
1/2 in
Details
Item
Threaded Thermowell
Process Connection
3/4 in MNPT
Material
316 Stainless Steel
Neck Extension
1 3/4 in
Wrench Allowance
0.75 in
Food Safe
No
Maximum Operating Pressure
10,000 psi at 60 Degrees F
For Thermometer Thread Type
NPSM
Thread Gender
Male
For Thermometer Thread Connection
1/2 in NPSM
Application
General Purpose, Sealed Systems
NSF Rated
No
Maximum Operating Temperature
1,000 Degrees F at 4,660 psi, 200 Degrees F at 6,400 psi, 400 Degrees F at 6,000 psi, 600 Degrees F at 5,270 psi, 70 Degrees F at 6,540 psi, 800 Degrees F at 5,180 psi
Shank Type
Stepped
Includes Cap and Chain
Includes Lagging
Thread Type
NPT
Thermowell Type
Threaded
Description
Threaded Thermowell, Shank Type Stepped, 3/4 in MNPT, 316 Stainless Steel, Insertion Length 4 1/2 in, Thermowell Type Threaded, Maximum Operating Temperature 1000 Degrees F at 4660 psi, 200 Degrees F at 6400 psi, 400 Degrees F at 6000 psi, 600 Degrees F at 5270 psi, 70 Degrees F at 6540 psi, 800 Degrees F at 5180 psi