  • Mfr # BULK-PS-ACB-24
  • Zoro # G2422386
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
Acetal
Plastic Thickness
1"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Plastic Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-PS-ACB-24
Country of Origin
China
Dimensions
Plastic Thickness
1"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Thickness
1.000"
Width
24"
Length
24"
Plastic Width Tolerance
+/-1.000 in
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Plastic Length Tolerance
+/-1.000 in
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
Acetal
Plastic Color
Black
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Min. Temp. (F)
-50 Degrees F
Material
Acetal Copolymer
Tensile Strength
9,100 psi
Plastic Properties
Wear Material
Operating Temp. Range
-50 Degrees to 180 Degrees F
Standards
UL 94 HB
Water Absorption
0.22 %
Friction Coefficient
0.35
Wear Factor
Excellent
Maximum Temperature
180 Degrees F
Grade
Standard
Temperature Range
-50 Degrees to 180 Degrees F
Machinability
100 %
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Density
0.051 lb/cu in
Friction Rating
Slippery
Tensile Strength Rating
Good
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
UV Resistant
No
Shape
Square
Backing Type
No Backing
Plastic Thickness Tolerance
Impact Strength
1.1 ft-lb/in
Plastic Hardness
Rockwell M90
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Plastic Hardness Rating
Hard
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Product Form
Sheet
Elongation
37 %
Product Type
Plastic Sheet
Flexural Modulus
2,400 MPa
Dielectric Strength
20 kV/mm
Shore Hardness
97 Shore D
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5 K^-1
Rockwell Hardness
90 HRM
Weight
29.4 lb
Description
Acetal Copolymer Sheet, Acetal Copolymer, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 1 in, Black, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 9,100 psi, Impact Strength 1.1 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.35, Water Absorption 0.22 Percent, Temperature Range -50 Degrees to 180 Degrees F, Plastic Density 0.051 lb/cu in, Plastic Hardness Rockwell M90