  • Mfr # SB-2024-0500-12-18
  • Zoro # G1109902
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.5 in
Temper
T351
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0500-12-18
Thickness
0.5 in
Width
12"
Length Tolerance
+/-0.002 in
Length
18"
Width Tolerance
+/-0.002 in
Width and Length
12 in x 18 in
Thickness (Decimal)
0.5 in
Overall Width
12 in
Overall Length
18 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Alloy Type - Aluminum
2024
Thickness Tolerance
Alloy Type
2024
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Standards
ASTM B209
Finish
Mill
Typical Hardness
120
Type
Precision
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Tensile Strength
65,000 psi
Hot Rolled
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Shape Type
Plate
Brinell Hardness
120 BHN
Tolerance Rating
Standard
Mechanical Finish
Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T351, Plate, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 65,000 psi, Brinell Hardness 120 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB