  • Mfr # SB-2024-0375-24-24
  • Zoro # G0512714
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.375 in
Temper
T351
Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0375-24-24
Thickness
0.375 in
Width
24"
Thickness (Decimal)
0.375 in
Length
24"
Length Tolerance
Width Tolerance
Width and Length
24 in x 24 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Finish
Mill
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Thickness Tolerance
Alloy Type - Aluminum
2024
Alloy Type
2024
Standards
ASTM B209
Type
Precision
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
120
Tensile Strength
65,000 psi
Mechanical Finish
Shape
Plate
Brinell Hardness
120 BHN
Heat Treatable
Shape Type
Plate
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T351, Plate, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 65,000 psi, Brinell Hardness 120 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB