  • Mfr # SB-6061-0500-24-24
  • Zoro # G3213174
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Thickness (Decimal)
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0500-24-24
Thickness
0.5 in
Thickness (Decimal)
0.5 in
Length
24"
Width Tolerance
+/-0.002 in
Width
24"
Length Tolerance
Width and Length
24 in x 24 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Finish
Mill
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Precision
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Thickness Tolerance
Typical Hardness
95
Alloy Type
6061
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Cold Rolled
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
Tolerance Rating
Standard
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
85 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB