  • Mfr # SB-6061-0625-12-12
  • Zoro # G0794534
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Width and Length
12 in x 12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0625-12-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.625 in
Width and Length
12 in x 12 in
Width
12"
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness (Decimal)
0.625 in
Length
12"
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Type
Precision
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Hardness
95
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
6061
Alloy Type
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Finish
Mill
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Shape Type
Plate
Fabrication
Cold Rolled
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB