  • Mfr # SB-6061-0625-12-18
  • Zoro # G1303924
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
+/-0.002 in
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0625-12-18
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
Width and Length
12 in x 18 in
Width
12"
Thickness (Decimal)
0.625 in
Length
18"
Length Tolerance
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Precision Ground Flat Stock
Alloy Type
6061
Type
Precision
Thickness Tolerance
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
6061
Finish
Mill
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Shape
Plate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Fabrication
Cold Rolled
Shape Type
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB