  • Mfr # SB-0304-0250-12-24
  • Zoro # G2286155
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.25 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0304-0250-12-24
Thickness
0.25 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
73,200 psi
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Tensile Strength
73,200 psi
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape Type
Plate
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground
Brinell Hardness
160 BHN
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Shape
Plate
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
70 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 304, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 73,200 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number