  • Mfr # SB-0316-0250-12-24
  • Zoro # G1861797
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.25 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-0316-0250-12-24
Thickness
0.25 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A167, ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Yield Strength
30,000 psi
Shape Type
Plate
Brinell Hardness
160 BHN
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Precision Ground
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Tensile Strength
81,900 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
79 HRB
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Plate, 24 in - L, Stainless Steel, 316, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB