  • Mfr # 4F.188X.5-72
  • Zoro # G1242001
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.188 in
Width
0.5 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4F.188X.5-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.188 in
Width
0.5 in
Length
72 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
1/2 in
Overall Length
6 ft
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5639, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
201 max
Type
General Purpose
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Rockwell Hardness
70 HRB
Shape
Rectangular
Yield Strength
30,000 psi
Fabrication Method
Hot Rolled
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
75,000 psi
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
131 BHN
Appearance
Plain
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Tolerance Rating
Standard
Minimum Temperature
Not Available
Straightness Tolerance
Not Rated
Material Grade
Fabrication
Hot Rolled
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
50 %
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included