  • Mfr # U33190.025.0810
  • Zoro # G2795725
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Head Type
Dome
Body Material
Aluminum
Mandrel Material
Aluminum
Rivet Diameter
1/4 in
Grip Range
0.501 in to 0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U33190.025.0810
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rivet Diameter
1/4 in
Body Length
7/8 in
Drill Size
F
Head Height
0.08 in
Head Dia.
0.475 in to 0.525 in
Hole Size
0.257 in to 0.261 in
Overall Length
2 13/64 in
Minimum Material Thickness
1/2 in
Shank Diameter
0.25 in
Maximum Hole Diameter
0.261 in
Maximum Material Thickness
5/8 in
Head Diameter
1/2 in
Body Length Tolerance
-0.004/+0.020 in
Minimum Hole Diameter
0.257 in
Head Diameter Tolerance
Details
CAD Available
Yes
Item
Blind Rivet
Head Type
Dome
Body Material
Mandrel Material
Grip Range
0.501 in to 0.625 in