  • Mfr # GLC-05941
  • Zoro # G5081422
Free Shipping & Returns
Key Features
Closure Material
Urea
Autoclavable
No
Mouth
Wide
Shape
Round
Diameter
140 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GLC-05941
Country of Origin
India
Dimensions
Diameter
140 mm
Labware Screw Closure Size
70-400 mm
Labware Height - English
9.41 in
Height
239mm
Labware Height - Metric
239 mm
Screw Closure Size
70-400 mm
Minimum Screw Closure Size
70 mm
Body Diameter - Metric
140 mm
Mouth Size
Wide
Overall Height - Metric
239 mm
Details
Item
Packer Bottle
Closure Material
Urea
Autoclavable
No
Mouth
Shape
Round
Capacity
2,500mL
Labware Body Color
Amber
Labware Capacity - English
84 oz
Labware Nominal Capacity - Metric
2,500 mL
Labware Closure Liner Design
Flat
Graduation Range
Not Specified
Labware Nominal Capacity - English
84 oz
Bottle/Jar Type
Sampling
Labware Clarity
Colored
Sterile/Non-Sterile
Non-Sterile
Includes Closure
Yes
Labware Basic Material
Glass
Labware Closure Type
Screw On
Bottle/Jar Shape
Labware Closure Material
Thermoset
Pre-Cleaned
None
Labware Closure Liner Material
F217/PTFE
Labware Closure Color
Green
Labware Capacity - Metric
Glassware Class
Not Rated
Special Features
Body Color
Amber
Numbers of Bottles Included
12
USP Specification
Type III
Bottle Type
Sampling
Closure Included
Yes
Closure Liner Design
Flat
Closure Type
Screw On
Basic Material
Glass
Closure Color
Green
Capacity - English
84 fl oz
Body Material
Graduated
Closure Liner Material
Polyethylene/PTFE
Nominal Capacity - Metric
2.5 L
Capacity - Metric
2.5 L
Includes Label
Nominal Capacity - English
Description
Packer Bottle, Body Color Amber, Body Diameter - Metric 140 mm, Bottle Type Sampling, Capacity - Metric 2.5 L, Capacity - English 84 fl oz, Overall Height - Metric 239 mm, Closure Included Yes, Closure Liner Material Polyethylene/PTFE, Screw Closure Size 70-400 mm, Closure Color Green, Mouth Size Wide, Autoclavable No, Graduated No, Sterile/Non-Sterile Non-Sterile, Pre-Cleaned None, Graduation Increments - Metric Not Applicable, USP Specification Type III, Closure Material Urea