  • Mfr # CPS-PP-BR-4MMX12X12
  • Zoro # G208838945
Plastic Thickness
4 mm
Nominal Size
12 in W x 12 in L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CPS-PP-BR-4MMX12X12
Plastic Thickness
4 mm
Plastic Width
12 in
Plastic Length
12 in
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Color
Brown
Tensile Strength
4,000 psi
Shape
Square
Weight
0.75 lb
Description
Polypropylene Sheet, Polypropylene, Grade Digital Print, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 4 mm, Brown, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,000 psi, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 320 Degrees F, Plastic Density 0.033 lb/cu in, Plastic Hardness Not Rated