  • Mfr # ZUSAH1.5X100
  • Zoro # G1631806
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH1.5X100
Nominal Inside Dia.
100 mm
Actual Inside Dia.
100 mm
Nominal Outside Dia.
103 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
103 mm
Actual Width
1.5 mm
Outside Diameter - Actual
103 mm
Inside Diameter - Nominal
100 mm
Inside Diameter - Actual
100 mm
Width - Actual
1.5 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
103 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 100 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 100 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 103 mm, Actual Outside Dia. 103 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant