  • Mfr # ZUSAH1.8X7
  • Zoro # G1633233
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH1.8X7
Nominal Inside Dia.
7 mm
Actual Inside Dia.
7 mm
Nominal Outside Dia.
10.6 mm
Actual Outside Dia.
10.6 mm
Actual Width
1.8 mm
Nominal Width
1.8 mm
Outside Diameter - Nominal
10.6 mm
Cross-Section Width
1.8 mm
Inside Diameter - Nominal
7 mm
Outside Diameter - Actual
10.6 mm
Width - Actual
1.8 mm
Inside Diameter - Actual
7 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 7 mm, Nominal Width 1.8 mm, Actual Inside Dia. 7 mm, Actual Width 1.8 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 10.6 mm, Actual Outside Dia. 10.6 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant