  • Mfr # ZUSAH1X23.5
  • Zoro # G1633906
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH1X23.5
Nominal Inside Dia.
23.5 mm
Actual Inside Dia.
23.5 mm
Nominal Outside Dia.
25.5 mm
Actual Outside Dia.
25.5 mm
Actual Width
1 mm
Nominal Width
1 mm
Width - Actual
1 mm
Outside Diameter - Actual
25.5 mm
Outside Diameter - Nominal
25.5 mm
Inside Diameter - Nominal
23.5 mm
Inside Diameter - Actual
23.5 mm
Cross-Section Width
1 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Resistance Properties
Oil-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 23.5 mm, Nominal Width 1 mm, Actual Inside Dia. 23.5 mm, Actual Width 1 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 25.5 mm, Actual Outside Dia. 25.5 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant