  • Mfr # ZUSAH2.5X127
  • Zoro # G1635306
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH2.5X127
Nominal Inside Dia.
127 mm
Actual Inside Dia.
127 mm
Nominal Outside Dia.
132 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Outside Dia.
132 mm
Actual Width
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
127 mm
Outside Diameter - Nominal
132 mm
Outside Diameter - Actual
132 mm
Inside Diameter - Nominal
127 mm
Width - Actual
2.5 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 127 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 127 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 132 mm, Actual Outside Dia. 132 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant