  • Mfr # ZUSAH2.5X24
  • Zoro # G1635464
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Buna-N
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAH2.5X24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
24 mm
Actual Inside Dia.
24 mm
Nominal Outside Dia.
29 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Width
2.5 mm
Actual Outside Dia.
29 mm
Outside Diameter - Actual
29 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
24 mm
Outside Diameter - Nominal
29 mm
Inside Diameter - Nominal
24 mm
Width - Actual
2.5 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-40° to 250° F
Metal Detectable
Metal Detectable
Application
Standard
FDA Approved
No
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 24 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 24 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 29 mm, Actual Outside Dia. 29 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Approved