  • Mfr # ZUSAH2.5X66
  • Zoro # G1635945
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Buna-N
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAH2.5X66
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
66 mm
Actual Inside Dia.
66 mm
Nominal Outside Dia.
71 mm
Actual Outside Dia.
71 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Width
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
71 mm
Inside Diameter - Actual
66 mm
Inside Diameter - Nominal
66 mm
Outside Diameter - Nominal
71 mm
Width - Actual
2.5 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Application
Standard
Metal Detectable
Metal Detectable
Temp. Range
-40° to 250° F
FDA Approved
No
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 66 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 66 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 71 mm, Actual Outside Dia. 71 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant