  • Mfr # ZUSAH2.5X8
  • Zoro # G1636094
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH2.5X8
Nominal Inside Dia.
8 mm
Actual Inside Dia.
8 mm
Nominal Outside Dia.
13 mm
Actual Outside Dia.
13 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Width
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
13 mm
Inside Diameter - Nominal
8 mm
Outside Diameter - Nominal
13 mm
Width - Actual
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
8 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 8 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 8 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 13 mm, Actual Outside Dia. 13 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant