  • Mfr # ZUSAH3.5X47
  • Zoro # G1639226
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH3.5X47
Nominal Inside Dia.
47 mm
Actual Inside Dia.
47 mm
Nominal Outside Dia.
54 mm
Actual Width
3.5 mm
Nominal Width
3.5 mm
Actual Outside Dia.
54 mm
Width - Actual
3.5 mm
Inside Diameter - Nominal
47 mm
Outside Diameter - Actual
54 mm
Cross-Section Width
3.5 mm
Inside Diameter - Actual
47 mm
Outside Diameter - Nominal
54 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 47 mm, Nominal Width 3.5 mm, Actual Inside Dia. 47 mm, Actual Width 3.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 54 mm, Actual Outside Dia. 54 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant