  • Mfr # ZUSAH3.5X74
  • Zoro # G1639497
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH3.5X74
Nominal Inside Dia.
74 mm
Actual Inside Dia.
74 mm
Nominal Outside Dia.
81 mm
Nominal Width
3.5 mm
Actual Width
3.5 mm
Actual Outside Dia.
81 mm
Inside Diameter - Actual
74 mm
Inside Diameter - Nominal
74 mm
Width - Actual
3.5 mm
Cross-Section Width
3.5 mm
Outside Diameter - Nominal
81 mm
Outside Diameter - Actual
81 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 74 mm, Nominal Width 3.5 mm, Actual Inside Dia. 74 mm, Actual Width 3.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 81 mm, Actual Outside Dia. 81 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant