  • Mfr # ZUSAH3X25.2
  • Zoro # G1641073
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH3X25.2
Nominal Inside Dia.
25.2 mm
Actual Inside Dia.
25.2 mm
Nominal Outside Dia.
31.2 mm
Actual Width
3 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Outside Dia.
31.2 mm
Cross-Section Width
3 mm
Width - Actual
3 mm
Inside Diameter - Actual
25.2 mm
Inside Diameter - Nominal
25.2 mm
Outside Diameter - Actual
31.2 mm
Outside Diameter - Nominal
31.2 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 25.2 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 25.2 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 31.2 mm, Actual Outside Dia. 31.2 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant