  • Zoro # G8162524
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8162524
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/8"
Length of Cut
3 in
Shank Dia.
5/8 in
Overall Length
6 in
Milling Dia.
0.625 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Item
Ball End Mill
Shank Type
Straight
Finish
AlTiN
List Number
219
End Mill Style
Ball Nose
End Mill Application
Roughing/Finishing
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Steel, Tool and Die Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Measurement System
Inch
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Ball End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through