  • Mfr # HF/3751500-24
  • Zoro # G206600407
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Fabrication
Hot Rolled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HF/3751500-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
1 1/2 in
Details
Material
Carbon Steel
Item
Carbon Steel Rectangular Bar
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Fabrication
Hot Rolled
Shape
Rectangular
Brinell Hardness
126 BHN
Tensile Strength
60,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Machinability
100 %
Material Grade
A36
Heat Treatment
No Heat Treatment
Rockwell Hardness
65 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
45,000 psi
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
Not Rated
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Overall Length 24 in, Overall Width 1 1/2 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 45,000 psi, Tensile Strength 60,000 psi, Brinell Hardness 126 BHN, Rockwell Hardness 65 HRB, Machinability 100 Percent, Includes Material Certificate No Certificates Included, Shape Rectangular