  • Mfr # 18F.188X.5-36
  • Zoro # G901842294
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18F.188X.5-36
Thickness
0.19 in
Thickness (Decimal)
0.188 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width - Carbon Steel
1/2 in
Length - Carbon Steel
3 ft
Overall Width
1/2 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
54,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
54,000 psi
Tensile Strength
80,000 psi
Machinability
78 %
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance -0.003 in, Overall Length 36 in, Overall Width 1/2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 54,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished