  • Mfr # HTSQ/44125-24
  • Zoro # G906600479
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
No Heat Treatment
Inside Width
3 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HTSQ/44125-24
Wall Thickness
0.125 in
Inside Width
3 3/4 in
Outside Width
4 in
Overall Length
24 in
Outside Height
4 in
Material
Carbon Steel
Wall Thickness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
No Heat Treatment
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
Square
System of Measurement
Inch
Yield Strength
55,000 psi
Tensile Strength
65,000 psi
Machinability
100 %