  • Mfr # U51500.050.0100
  • Zoro # G0633105
Key Features
Not Graded Material Grade/Class
Thread Size
1/2"-13
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Neck Type
Square
Neck Height
17/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U51500.050.0100
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Fastener Length
1 in
Neck Height
17/64 in
Drill Size
Head Dia.
1.032 in to 1.094 in
Square Width
0.492 in to 0.515 in
Head Height
Square Height
0.250 in to 0.281 in
Minimum Head Diameter
Screw Size
1/2 in
Minimum Neck Height
1/4 in
Minimum Neck Width
Head Width
Maximum Head Diameter
Minimum Head Height
1/4 in
Maximum Neck Height
9/32 in
Maximum Head Height
Neck Width
1/2 in
Maximum Neck Width
Details
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
Not Graded
Neck Type
Square
Thread Type
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Item
Carriage Bolt
Carriage Bolt Type
Carriage Bolt
Meets/Exceeds
ANSI/ASME B18.5
Material Grade
18-8
For Use With
18-8 Stainless Steel Nuts
Fastener Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Head Type
Round
Fastener Industry Standards
ANSI/ASME B18.5
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
100,000 psi
Head Style
Round
Type
Drive Type
No Drive
Thread Fit
2A
Pack Size
Small Pack
Standards
ASME B18.5 ASTM F593
Material Quality Standard
ASTM F593
Dimensional Standards
ASME B18.5
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ASTM F593
Description
Carriage Bolt, Inch, Neck Type Square, Basic Material Stainless Steel, Material Grade 18-8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size 1/2 In.-13, Fastener Length 1 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), ANSI/ASME B18.5, Drill Size 33/64 in, Head Dia. 1.032 in to 1.094 in, Head Height 17/64 in, Head Type Round, Square Height 0.250 in to 0.281 in, Square Width 0.492 in to 0.515 in, Tensile Strength 100,000 psi, For Use With 18-8 Stainless Steel Nuts