  • Mfr # M51500.060.0030
  • Zoro # G9905001
Key Features
Not Graded Material Grade/Class
Thread Size
M6x1.00
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Neck Type
Square
Neck Height
4.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51500.060.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6x1.00
Fastener Length
30 mm
Neck Height
4.6 mm
Square Width
6.48mm
Head Height
3.88 mm
Square Height
4.60mm
Head Dia.
15.45 to 16.55mm
Maximum Head Height
3.88 mm
Head Width
15.45 mm
Minimum Head Diameter
15.45 mm
Maximum Head Diameter
16.55 mm
Minimum Thread Length
18 mm
Minimum Neck Height
4.6 mm
Minimum Neck Width
6.48 mm
Neck Width
6.48 mm
Screw Size
M6
Details
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Material Grade/Class
Not Graded
Neck Type
Square
Thread Type
Coarse
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Item
Carriage Bolt
Carriage Bolt Type
Carriage Bolt
Material Grade
A2
Head Type
Round
Meets/Exceeds
DIN 603
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Tensile Strength
101,500 psi
Grade
A2
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Direction
Right Hand
Fastener Industry Standards
DIN 603
Drive Type
No Drive
Type
Head Style
Round
Pack Size
Small Pack
Standards
Dimensional Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Pitch
1 mm
Manufacturer Location
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 15.45 to 16.55mm, Head Height 3.88 mm, Head Type Round, Square Height 4.60mm, Square Width 6.48mm, Tensile Strength 101,500 psi, Package Quantity 100