  • Mfr # M51500.060.0080
  • Zoro # G9905135
Neck Height
4.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51500.060.0080
Fastener Length
80 mm
Neck Height
4.6 mm
Square Width
6.48mm
Head Dia.
15.45 to 16.55mm
Head Height
3.88 mm
Square Height
4.60mm
Maximum Head Height
3.88 mm
Head Width
15.45 mm
Maximum Head Diameter
16.55 mm
Minimum Thread Length
18 mm
Minimum Neck Height
4.6 mm
Minimum Neck Width
6.48 mm
Neck Width
6.48 mm
Minimum Head Diameter
15.45 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
1 mm
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 15.45 to 16.55mm, Head Height 3.88 mm, Head Type Round, Square Height 4.60mm, Square Width 6.48mm, Tensile Strength 101,500 psi, Package Quantity 50