  • Mfr # M51500.060.0045
  • Zoro # G9905065
Neck Height
4.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51500.060.0045
Fastener Length
45 mm
Neck Height
4.6 mm
Head Height
3.88 mm
Square Width
6.48mm
Square Height
4.60mm
Head Dia.
15.45 to 16.55mm
Minimum Neck Height
4.6 mm
Maximum Head Diameter
16.55 mm
Maximum Head Height
3.88 mm
Minimum Neck Width
6.48 mm
Head Width
15.45 mm
Neck Width
6.48 mm
Minimum Head Diameter
15.45 mm
Minimum Thread Length
18 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
1 mm
Manufacturer Location
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 15.45 to 16.55mm, Head Height 3.88 mm, Head Type Round, Square Height 4.60mm, Square Width 6.48mm, Tensile Strength 101,500 psi, Package Quantity 100