  • Mfr # M04110.120.0025
  • Zoro # G8556545
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M04110.120.0025
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
25 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Drive Size
19 mm
Standards
ISO 898-1
Tensile Strength
150,800 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 25 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 25 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50